*** JUŻ OTWARTE ***

 

JEŚLI SĄ PAŃSTWO Z OKOLIC RACIĄŻA I/LUB SPECJALNIE PLANUJĄ WIZYTĘ W GABINECIE ZE ZWIERZĘCIEM, PROSIMY NAJLEPIEJ NAJPIERW ZADZWONIĆ 

W CELU UNIKNIĘCIA SYTUACJI, W KTÓREJ MOŻE BYĆ DUŻO PACJENTÓW W KOLEJCE ALBO WYJAZDU LEKARZA NA WIZYTĘ DOMOWĄ

 

***

Zaczyna się sezon wiosenny, a razem z nim wszelkie pasożyty zewnętrzne - mowa przede wszystkim o KLESZCZACH - niestety przenoszą one bardzo groźne choroby - BORELIOZĘ oraz tak niebezpieczną dla życia zwierząt BABESZJOZĘ!! Teraz podczas częstych spacerów - łąki, pola, lasy, miejskie parki - ryzyko powrotu z kleszczem, a wręcz z kilkoma na raz, jest bardzo wysokie.
Proszę sprawdzać siebie oraz psy czy nie mamy na sobie nieproszonego gościa.
Psy które zachorują na babeszjozę mają szansę na wyzdrowienie, lecz potrzebna jest szybka pomoc.
Zawsze najlepiej jest zapobiegać. Proszę pamiętać by przy próbie usunięcia kleszcza, jeśli potrafimy to zrobić, nie smarować go niczym i nie polewać, co tylko pogarsza sytuację i sprawia że kleszcz wwierca się głębiej. Trzeba złapać go dobrze w szczypce lub pensetę i obracać w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.
Zachęcamy do stosowania różnego rodzaju preparatów, w większości dających ochronę przeciw kleszczom, pchłom, a także pasożytom wewnętrznym.
Pozdrawiamy serdecznie i życzymy spokojnych spacerów!! :)

 

***

Alergiczne pchle zapalenie skóry

Alergiczne pchle zapalenie skóry (APZS) jest to choroba wywołana jadem pchlim. Przy APZS, zwierzę jest uczulone na alergen zawarty w ślinie pcheł. Po ugryzieniu przez tego pasożyta, alergen zostaje wprowadzony do organizmu i wywołuje uporczywy świąd. Nie zawsze możemy stwierdzić obecność pcheł w przypadku tej choroby, ponieważ to sam alergen wywołuje objawy.

Objawy

Przy alergicznym pchlim zapaleniu skóry najczęstszymi objawami są: silny świąd, znaczne zmiany skórne, utrata sierści, uszkodzenia skóry wynikające z intensywnego drapania i wygryzania się (szczególnie w okolicach grzbietu, łap oraz pachwin) oraz wtórne zakażenia bakteryjne, wypryski a nawet sączące się rany. Zwierzęta próbują też drapać się przez ocieranie się o meble lub ścianę. Po rozchyleniu sierści można zaobserwować na skórze pchły lub ich odchody (odchody wyglądają jak czarne kropki przypominające fusy od kawy; gdy wyczeszemy je na chusteczkę higieniczną i zwilżymy, przybierają czerwonawą barwę). Jednak właściciele zwierząt nie zawsze wiążą objawy APZS z uczuleniem na ślinę pcheł, ponieważ czasami nie można stwierdzić obecności tych pasożytów na skórze zwierzęcia. Jeśli zwierzę jest uczulone, wystarczy ugryzienie jednej zabłąkanej przypadkowo pchły, aby wywołać alergię.

Leczenie

Podstawową zasadą leczenia jest wyeliminowanie czynnika alergizującego, czyli pcheł. Likwidacja pcheł zapobiegnie ukąszeniom, a więc i przedostawaniu się pchlej śliny do organizmu zwierzęcia. Na rynku dostępne są preparaty przeciwpchelne w różnych postaciach (spot-on, spray, szampony, pudry itp.), które stosowane regularnie pomogą zapobiec inwazji pcheł.
Oprócz odpchlenia, należy również zlikwidować larwy pcheł bytujące w otoczeniu zwierzęcia. Jednak samo pozbycie się pcheł nie zawsze rozwiązuje problem, ponieważ pozostaje jeszcze reakcja na wprowadzony do organizmu alergen. W takim przypadku należy zwierzę odczulić.

Szczegółowych informacji na ten temat dowiedzą się Państwo w gabinecie. Jeśli zauważyliście podobny problem u swojego zwierzęcia prosimy o przyjście z nim do gabinetu w celu dokładnego obejrzenia go i zdiagnozowania czy może jest to też APZS.

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl